KREDİ NOTU NE ZAMAN GÜNCELLENİR?

KREDİ NOTU NE ZAMAN GÜNCELLENİR?    

Bankacılık sektörünün müşterilerine sunduğu en önemli imkanlardan birisi de düşük faiz oranlarıyla ve hızlı olarak sunduğu kredi imkanıdır. Günlük ihtiyaçlarımızdan tutun da, tatil ihtiyacımız yada ev araba alışverişlerimizde bankalardan kredi çekmeyi tercih ederiz. Kredi çekmek bizim için hızlı bir çözümdür. Ancak bankalara kredi başvurusu yapan kişi sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Başvuru sayısı ne kadar çoğalırsa çoğalsın, başvurular incelenirken bankalar tarafından gösterilen hassasiyet noktasında hiçbir değişme olmaz. Kredi başvurularının değerlendirme sürecinde ilk bakılan şey, kişinin sistemde kayıtlı olan kredi notudur. Düşük kredi notuna sahip müşteriler, bankanın inisiyatifi doğrultusunda kefil aracılığıyla da kredi çekebilir. Yada en az 3 ay süren bir ödeme süreci sonucunda kredi notlarını yükselterek, ihtiyaçları olan krediye sahip olabilirler.

Kredileri notlarının yükseltilmesi için birkaç işlem yapan müşterilerin aklına gelen ilk soru; kredi puanlarının ne zaman güncellendiği sorusudur. Kişiye ait kredi notu ne zaman ve neye göre güncellenir  ?

Kredi notunuz düşük olarak belirlendiyse, bu durumu çözmek adına çeşitli adımlar atarak yükselmesini bekliyorsanız; öncelikle ay sonunu beklemeniz gerekir. Kredi notu hesaplanırken; size ait bir havuzda tüm banka işlemleriniz birikir. Ve bu işlemler, ödeme miktar ve tarihleri gibi noktalar esas alınarak bir değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirme sonucunda kredi notu hesaplanmış olur. Kredi notları ve işlemler bir rapor olarak bankalara iletilir. Kredi notu raporlarının bankalara iletildiği süreç ay sonudur. Her ayın sonunda kredi notu hesaplamalarını isteyen  bankalar gerekli yerlerden bir rapor halinde müşterilerinin kredi notu hesaplamalarına ulaşır ve buna göre hareket eder.  Kesin olarak bu raporların bankaya ulaşması ayın 10.iş günüdür.

Bu tarihe kadar herhangi bir kredi notu yükseltme amacınız var ise, bu çalışmalarınızı en az ay sonuna kadar bitirmeli ve ayın 10.işgününde bankaya ulaşmasını beklemelisiniz. Daha detaylı bilgi almak için bankanıza başvurabilirsiniz.

Nisa Gül

https://twitter.com/kredikartimm Twitter adresinden beni takip edebilir iletişime geçebilirsiniz.

Sevebilirsin...

7 Yanıt

 1. sondakikayerel dedi ki:

  Banka kredi notu sorgulama işlemi ücretli midir?

 2. BlogMakinesi dedi ki:

  FİNDEX ve banka kredi notu – Blog

 3. tulinfb dedi ki:

  Kredi notu için.

 4. tr724com dedi ki:

  Kredi notu için ödenen para mahrem sayıldı

 5. EvitanNeslihan dedi ki:

  Gündeme Bomba Gibi Düştü…Kaç Para Ödediniz ?

 6. Edek56 dedi ki:

  TR,kredi notu için 2 kuruluşla ile anlaşma imzaladı!.“Bu şirketlere ne kadar para ödendi?” sorusuna verilen cevapsa…

 7. LaraAkarcay dedi ki:

  Banka Kredi Notu Nedir? Neye Göre ve Nasıl Hesaplanır? Yükseltmek için Ne Yapmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir