KREDİ NOTU NEDEN DÜŞER?

Kredi Notu Neden Düşer – Hepimizin de bildiği gibi bankalardan alınan ürünlerin geri ödemesi için belirli bir zaman dilimi vardır. Bu zaman dilimleri arasında gerekli ödemelerin yapılmaması durumunda ise bankalar çeşitli yaptırımları uygulama hakkına sahiptir. Bu yaptırımlar arasında en bilineni ise, kredi notunun düşürülmesidir. Kredi notunun düşürülmesi, bu yaptırımların birinci aşamasıdır. Kredi notu neden düşer tarzında sorular soran kişiler için, öncelikle kredi notunu düşürecek olan ürünlere değinmek gerekir. Kredi notunu bankaların internet bankacılığından öğrenebileceğiniz gibi findeks üzerinden de öğrenebilirsiniz.

 

Kredi Kartları ve Krediler

Kredi kartları ve kredi gibi ürünler, esas olarak kredi notunun düşmesine neden olan iki farklı üründür. Bu ürünlerin geri ödenmesine yaşanan sorunlarda bankalar kredi notunu aşağıya çeker. Kredi borcu veya kredi kartı yapılandırma yaparken kredi notunuz düşmez bankalar sizi kandırmasın, detaylı bilgi için tıklayınız. Bu noktada kredi kartı ve kredi, aynı özelliklere sahip olmaktadır. Her iki ürünün de, tek bir vadesinin gecikmesi, kredi notunu aşağıya çeker. 90 gün gibi bir süre boyunca hiçbir şekilde ödeme yapılmaması da, yasal takip sistemine düşülmesine sebep olur.

 

Genel olarak söyleyebiliriz ki, kredi notunun düşmesinin en büyük sebebi, geri ödemelerde sıkıntı yaşamaktır. Ancak bunun yanı sıra, kredi notunun düşmesine sebep olabilecek başka etkenler de mevcuttur.

 

Kredi Notu 0 Olanlar

Kredi notunun düşmesine, hatta 0 olarak görünmesine neden olan farklı bir etken bulunmaktadır. Kredi notu 0 olarak görünen kişiler, daha önce bankalardan hiçbir şekilde kredi almayan kişilerdir. Bu kişiler de, bankalar tarafından risk grubunda değerlendirir. Yani geri ödemede sıkıntı yaşayanların haricinde, daha önce hiçbir şekilde kredi çekmeyen kişilerin kredi notu da düşük olmaktadır.

 

Kredi notu 0 olarak görünen kişilerin, bu notu yükseltmek için öncelikle kredi kartı ve kredi gibi ürünlere yönelmesi ve bunların geri ödemesini düzenli olarak yapması gerekir. Banka bu durumda kişilerin kredi notunu yukarı çekecektir. Ancak kredi notu 0 olan ve belirlenen sınırın altında olan kişilerin bu ürünleri kullanması da biraz güçleşmektedir. Yani banka bu durumdaki kişilere özellikle kredi verme konusunda sıkıntı yaratır. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak içini ise, kefilli ya da ipotekli başvurular ideal çözüm olmaktadır. Ayrıca yüksek bir gelir beyanı yapabilmeniz de, kredi almanızı kolaylaştıracaktır. Kredi notu yüksek olan düşük faizli kredi almaktadır.  En uygun kredileri her zaman

Kaynakça

1- e-kredi.net

2-Akbank.com

Nisa Gül

https://twitter.com/kredikartimm Twitter adresinden beni takip edebilir iletişime geçebilirsiniz.

Sevebilirsin...

4 Yanıt

 1. emrekare dedi ki:

  borçlarını ödemezsen kredi notun düşer

 2. bananeistemiyom dedi ki:

  kredi icin kart almaya gidiyorum ama gidecegim yeri hic bilmiyorum hazir misijiz gaye ile yeni bir macera

 3. nesedst dedi ki:

  Kredi kartı borcu everestten yüksek sabaha güzel basladım

 4. mehmet_eronat dedi ki:

  paran yoksa kredi notun zaten yoktur, düşük değil hesaplanamayan kredi notu derler sana

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir