KREDİ TAKSİT HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

KREDİ TAKSİT HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Bankaları sunduğu kredi imkanı sayesinde, banka müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılaması daha basit ve kolay bir hale geldi. İster firmanız adına , ister kendi adınıza gerekli olan krediyi çekmeniz ve tüm başvuru işlemlerinin tamamlaması en fazla 1 hafta sürerken, ödeme kolaylıkları sayesinde de düşük faizlerle kredi sahibi olabiliyorsunuz.

Kredilere son yıllarda çok fazla ihtiyaç duyulması, bankalar arası rekabeti de ortaya çıkardı. Durum böyle olunca, bankalar en düşük faizi, en cazip kredi imkanı sunma yarışı içine girdiler. Bu yüzden banka müşterileri de ,kendi bütçelerine en uygun krediyi tercih etmek adına araştırmalar yapmakta. Bu araştırmalar yapılırken, ödeyecekleri kredi tutarları, faiz imkanlarını hesaplamaları sırasında bankaların kendi web sitelerinde yer alan faiz oranlarını baz alıyorlar.

Siz de bankaya gitmeden önce, ön hazırlık ve araştırma aşamasında kredi tutarınızı ve diğer bilgileri hesaplamak isterseniz; formülünüz şu şekilde olmalı;

 

Taksit Tutarı = Kredi tutarı * Faiz oranı*(1+ Faiz oranı)^ taksit sayısı / (1+ Faiz oranı)^ taksit sayısı -1

Yukarıda yer verdiğimiz formül, manuel olarak kredi hesaplaması yapmak isteyen banka müşterileri içindir. Ancak bir çok banka, online olarak kredi türünüze göre kredi hesaplama araçları sunar.

Peki manuel hesaplama için bir örnek paylaşmamız gerekirse, şu şekildedir;

. Örneğin 5.000 TL kullanılan bir kredi hesaplamasında 36 sonrasında geri ödenecek tutar 6.494,46 TL dir. Aylık taksit ödemesi 180,4 TL dir.

Biz bu hesaplamayı gerçekleştirirken, şuan piyasadaki en düşük kredi faiz oranı olan %1.24’ü baz aldık.

5.000 TL ye 36 ay sonra ödenecek toplam faiz 1.245,36 TL olup 249,01 vergi ödemiş olacaksınız.

 

Kredi hesaplamalarınızı gerçekleştirirken, manuel hesaplamak yerine, eğer bankanızın kendi bünyesinde sunduğu bir hesaplama robotu yoksa; arama motorlarındaki kredi hesaplama site ve sistemlerinden de faydalanabilirsiniz.

 

Nisa Gül

https://twitter.com/kredikartimm Twitter adresinden beni takip edebilir iletişime geçebilirsiniz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir