Risk Almak istemeyen Yatırımcı Hangisini Seçmeli

Risk alma işlemi

Bankalar ile finansal bir ilişki içerisine girmiş olan herkes kar payı ve nema halinde terimleri çok yoğun duymaya adım atmıştır. Bu tür mevzuların özellikle kart ve kredi gibi  öncesinde ince detaylı bir şekilde araştırılan bankalar ile aralarında yapılacak olan finansal işlemlerin daha uygun maliyetlerde olabilmesi açısından ciddi bir şeydir.  Kar payları ile faizler aslen birbirlerine yakın kavramlar olmalarına karşın aralarında ciddi değişiklikler olan kavramlardır. Nema kavramı bilhassa muhafazakâr kesim tarafınca da kabul edilmeyen bir sistemdir. Haksız kazanç olduğu kabul edilen faiz oranları ile kar hissesi arasındaki diğer teknik detaylara gelin birlikte göz atalım.

 

Faiz kavramı, yatırılmış olan paraların belirli bir vade süreci ondan sonra yüzdeler ile kar vermesi işlemidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yatırımcıların vade ondan sonra ne kadar kar edeceğini yatırım yapmadan önce öğrenmiş olmasıdır. Lakin kar paylarında ise ne kadar kar ya da ziyan edileceği tam olarak bilinememektedir. Katılım bankası olarak bilinen bankalarda kar ve zararlar müşterek mantık temelleri üzerine oturtulmuştur. Kar payları bankaların yatırımcılardan aldıkları paraları değişik sektörlerdeki meslek kollarında değerlendirmeleri ile ortaya çıkartılır. Bu paralar bir havuzda biriktikten sonra yatırımların büyüklüğüne göre değişik iş kollarında yatırımcılara dağıtılabilmektedir.

Risk Almak istemeyen Yatırımcı Hangisini Seçmeli?

Kar edebileceğiniz kadar tıpkı oranda ziyan da edebileceğiniz kar payı sisteminde asla bir süre tam şekilde ne kadar kazanacağınızı asla önceden bilemezsiniz. Nema sisteminde ise alacağınız nema miktarı yatırımınızı yapmadan öncelikle size net bir halde bildirilmiştir. Kazanç yapacağınız var paranız ile doğru orantılı olarak kazanabileceğiniz tutar her zaman bellidir. Nema sisteminde ekonomi büyük bir çöküş yaşasa da, büyük bir doruk noktasına ulaşsa da alacağınız tüm kar payları her süre durağan olacaktır. Faizler istenmeyen ve toplanan fonları ayrıcalıklı iş kollarında süslemekte olan bankalar yahut şirketler yönünden yatırımcıların risksiz bir durumda yapabilmesini sağlarlar.

Kazanma veya kaybetme bu gibi pozisyonlarda hiçbir vakit tam şekilde güvende olamayacağınız kar hissesi sistemine giriş yapmak istiyorsanız bu mevzularda kesinlikle bir uzmana danışmanızı sizlere tavsiye ederiz. Devamlı yatırım istiyorsanız ve risk almaktan hoşlanmıyorsanız kar hisse sisteminden tamamen uzak durmayı ve faiz sistemine geçiş yapmayı da deneyebilirsiniz. Nema sistemi ile paranız tüm şartlar altında devamlı olarak risksiz bir durumda kıymet kazanmaya adım atar. Lakin daha büyük kazançlar elde edebilmek istiyorsanız ufak bir risk alarak kar hisse sistemine de geçiş yapabilirsiniz.

Nisa Gül

https://twitter.com/kredikartimm Twitter adresinden beni takip edebilir iletişime geçebilirsiniz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir